אבטחת מחשבים ניידים

מחשבים ניידים הפכו בשנים האחרונות לכלי עבודה עיקרי עבור אנשי עסקים, סטודנטים, ובעצם לכל אחד. רבים לא יכולים לדמיין כיצד הצליחו לבצע בעבר את עבודתם ללא הניידות, הנוחות והיעילות של מחשב נייד.

למה אנחנו כל כך מכורים למחשב הנייד שלנו?

  • אפשר לעבוד מכל מקום ולא רק מהמשרד
  • אפשר לגלוש בקלות באינטרנט
  • אפשר להוריד סרטים ומוזיקה, ולצפות או להאזין מתי ואיפה שמתחשק
  • אפשר לקחת אותו לטיול או לחו"ל

סכנות אשר מרחפות על מחשבים ניידים

הכותרת שלמעלה נשמעת מאיימת ולא בכדי. גם אם אתם משתמשים במחשב הנייד רק כדי לבדוק מיילים ולשחק סוליטר, עדיין יש הרבה איומים על מחשב נייד שכזה. בעולם שבו ערך המידע שמאוחסן על המחשב עולה על ערכו של המכשיר עצמו, תהיה זו טעות להתייחס בשוויון נפש לסיכונים באבטחה לקויה של המחשב הנייד.

גניבת מחשבים ניידים

בגלל גודלו וניידותו של מחשב נייד ממוצע, הוא הופך באופן טבעי לפיתוי עבור גנבים. גניבת מחשבים ניידים גורמת קודם כל לאבדן כספי של אלפי שקלים. אך מעבר להפסד שנגרם עקב עלות המכשיר, יש לקחת בחשבון את הנזק שנגרם מאובדן המידע שקיים במחשב.

מחשב שנגנב ומכיל אינפורמציה יקרת ערך, יכול לגרום לחברה נזק כלכלי אדיר. אם חלילה מדובר במחשב השייך לגוף בטחוני, מדובר כבר על נזק חמור לביטחון הציבור. אך גם אזרח פשוט יכול להסתבך כהוגן כתוצאה מהגניבה: מספיק שגלשתם מהמחשב הנייד לאתר העירייה ושילמתם ארנונה באשראי, וכבר אתם במצב מסוכן.

כיצד להגן על מחשבים ניידים מפני גניבה?

על מנת לדאוג לכך שהמחשב הנייד יוותר בידיכם ללא פגע, יש בראש ובראשונה לשמור עליו מכל משמר ולוודא שיישאר תחת השגחתכם בכל עת. אפילו מומלץ לשאת את התיק שבו הוא מאוחסן על גופכם, ולא להניח אותו לצידכם או לרגלי הכסא שלכם. בנוסף לכך קיימת האפשרות של רכישת כבל אבטחה אשר ישמיע אזעקה במקרה של ניסיון לגנוב את המחשב.

שיטות לאבטחת מידע על מחשבים ניידים

לא תוכלו להבטיח שהמחשב הנייד שלכם לא ייגנב, אבל לפחות תוכלו לוודא שלגנב לא תהיה גישה למידע שנמצא על מחשבים ניידים שבהם עשיתם שימוש. לכל מחשב נייד יש אפשרות של כניסה באמצעות סיסמא. ודאו שהסיסמא שלכם אינה סיסמת ברירת מחדל פשוטה, וכן שאינה מורכבת משמכם או מתאריכים שקל לברר.

לרשותכם קיימים גם אמצעי אבטחה משוכללים יותר. מערכות משוכללות יכולות לאפשר את פתיחת המחשב רק באמצעות טביעת אצבע של המשתמש (זיהוי ביומטרי). כמו כן, ישנן תוכנות שיצפינו או ימחקו באופן אוטומטי את כל תכולת הדיסק הקשיח במקרה של ניסיונות פריצה.

איומים אינטרנטיים על מחשבים ניידים

מחשבים ניידים חשופים לפריצות של האקרים דרך הרשת. תתפלאו באיזו קלות יכולים מומחי הפריצות הללו להשתלט על מחשב נייד ולהשתמש בו כדי לשלוף מידע פרטי, לגנוב את זהותכם או להפיץ וירוסים ברחבי הרשת. ללא אמצעי הגנה מתאימים, המחשב שלך חשוף לגניבת מידע יקר או להשמדתו באמצעות וירוס.

תוכנות להגנה על מחשבים ניידים

כדי להלחם במפגעי הרשת, חשוב שתציידו את המחשב הנייד בתוכנות הגנה. דאגו לתוכנת חומת אש (firewall) שתמנע מפולשים להתחבר למחשב שלכם, ודאו שיש לכם תוכנת אנטי וירוס טובה והתקינו תוכנה נגד אמצעי ריגול. זכרו, מחשבים ניידים חשובים לנו לאין שיעור ולכן חשוב מאוד שנגן עליהם כהלכה.

נושאים חשובים


חומת אש

רק אחרי שמתקינים תוכנת חומת אש (פיירוול - Firewall) ומעיפים מבט ברשימת נסיונות הפריצה שהיא סיכלה, מבינים עד כמה חשוב היה להתקין אותה.

לקריאה נוספת

שחזור מידע

אובדן של מידע מהמחשב עשוי להיות בזמנים מסוימים עניין קריטי ורגיש. שחזור מידע נועד לספק מענה מיידי לתקלות דיגיטאליות שגרמו לאבדן המידע.

לקריאה נוספת

תוכנות ניקוי המחשב

עם השנים מתמלא המחשב שלנו בפסולת והופך בשל כך לאיטי יותר. תוכנות שהותקנו בעבר על המחשב וכבר הוסרו מזמן משאירות אחריהן שאריות

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

אבטחת מידע

כל הזכויות שמורות © 2013-2024