אנטי רוגלות - Anti Spyware

רוגלות הינן תוכנות קטנות המתקינות את עצמן על המחשב, במטרה ליירט את התקשורת בין המשתמש לבין המחשב או להשתלט עליה בצורה חלקית, וזאת בכדי לאסוף מידע על הרגלי הגלישה של המשתמש ולהעביר את המידע שנאסף אל כותב הרוגלה, או בכדי לגרום לו לבצע פעולות מסויימות ללא ידיעתו או הסכמתו. תוכנות אנטי רוגלות (Anti Spyware) נועדו להסיר תוכנות אלה, ולהגן על פרטיותו של המשתמש מפני מפיצי הרוגלה. אמנם השם רוגלות מרמז על כך שפעילותן של הרוגלות מסתכמת בריגול ואיסוף מידע, אך בפועל עושות הרוגלות הרבה יותר, ולכן התקנת תוכנת אנטי רוגלות הינה חיונית.

חשוב להבדיל בין רוגלות לבין וירוסים או סוסים טרויאניים. כוונתם של כותבי הרוגלות היא בדרך כלל להגדיל את הכנסתם באמצעות הגדלת כמות הכניסות של גולשים אל פרסומות. הרוגלות בדרך כלל אינן מדביקות מחשבים אחרים ואינן גורמות נזקים למחשב עליו הן מותקנות. עם זאת, לעיתים בשל כתיבה רשלנית של הרוגלה, היא עלולה להאט את המחשב או לגרום לבעיות מחשב שונות.

התקנת הרוגלה

על מנת להיות מותקנת על המחשב, מצורפת בדרך כלל הרוגלה אל קובץ התקנה של תוכנה אחרת תמימה לכאורה או מותקנת בעת כניסת הגולש אל אתר אינטרנט הדורש ממנו התקנת תוכנה בכדי לצפות באתר. כאשר המשתמש מתקין את התוכנה, גם הרוגלה מותקנת על המחשב ביחד איתה. כאשר מדובר על רוגלה המצורפת אל קובץ התקנה, סומך פעמים רבות כותב הרוגלה על כך שרק משתמשים מעטים משנים את הגדרות ברירת המחדל בעת התקנת תוכנה חדשה, ולכן הם מאשרים באופן אוטומטי גם את התקנת הרוגלה. במקרים אחרים כותב הרוגלה לא טורח כלל לעדכן את המשתשמש על כך שמצורפת רוגלה אל התוכנה שלו. אפשר לומר כי רוגלות סומכות על הנאיביות של המשתמשים, ובצדק!

מעקב אחר הרגלי הגלישה של המשתמש

הסיבה העיקרית לכך שרוגלות עוקבות אחרי הרגלי הגלישה של המשתמש היא בכדי להציג בפניו פרסומות המתאימות לתחומי העניין שלו. יתכן כי גולשים רבים דווקא ישמחו על התאמה זו, אך רבים רואים בכך פגיעה בפרטיותם.

חטיפת אתרים

כיום משמשות רוגלות, בנוסף על מעקב אחר הרגלי הגלישה של המשתמש, גם לצורך "חטיפת" האתרים אליהם מנסה הגולש להגיע, תוך הצגת תוכן שונה מן התוכן המקורי, והפניית הגולש למקומות אליהם לא התכוון להגיע. מטרתם של כותבי הרוגלות היא לגרום לגולש לצפות בפרסומות שיניבו לכותב הרוגלה כסף או ללחוץ על קישורים לאתרים אליהם לא התכוון הגולש להגיע. רוגלות לעיתים אף משנות את הגדרות מערכת ההפעלה, מה שיכול לגרום לפעילות איטית של המחשב, החלפת דף הבית של הדפדפן, התקנת סרגלי כלים חדשים בדפדפן, הקפצת חלונות עם פרסום של שירותים שונים שאינם קשורים לאתר בו ביקר הגולש, שינוי העדפות החיפוש של הגולש ושינויים רבים נוספים.

דוגמא מעניינת לרוגלה בה נתקלנו לאחרונה היא רוגלה המשנה את כל תוצאות החיפוש של גוגל, כך שאלה יפנו אל אתרים של כותבי הרוגלה.

מעקב אחר הקלדת המשתמש

הסיכון הגדול ביותר אותו מציבות רוגלות כיום הינו מעקב אחר הקלדות המשתמש (Keylogging). רוגלות אלה עוקבות אחר מה שהמשתמש מקליד, כולל סיסמאות שהוקלדו על ידו, ומעבירות מידע זה לצד שלישי שיכול לעשות בו שימוש בלתי חוקי. תוכנות מסוג זה מותקנות פעמים רבות במקומות ציבוריים כגון קפה אינטרנט, ולכן כדאי מאד להיזהר במידע אותו אנו מקלידים בעת השימוש במחשבים שאינם שלנו.

תוכנות אנטי רוגלות עברייניות

פן מעניין נוסף של התופעה הינו תוכנות המציגות את עצמן בתור תוכנות אנטי רוגלות, אך בפועל הן בעצמן רוגלות! מסיבה זו יש חשיבות גבוהה לבחירת תוכנת אנטי רוגלות אמינה וממקור עליו ניתן לסמוך.

עוד בנושא אנטי רוגלות:

נושאים חשובים


חומת אש

רק אחרי שמתקינים תוכנת חומת אש (פיירוול - Firewall) ומעיפים מבט ברשימת נסיונות הפריצה שהיא סיכלה, מבינים עד כמה חשוב היה להתקין אותה.

לקריאה נוספת

שחזור מידע

אובדן של מידע מהמחשב עשוי להיות בזמנים מסוימים עניין קריטי ורגיש. שחזור מידע נועד לספק מענה מיידי לתקלות דיגיטאליות שגרמו לאבדן המידע.

לקריאה נוספת

תוכנות ניקוי המחשב

עם השנים מתמלא המחשב שלנו בפסולת והופך בשל כך לאיטי יותר. תוכנות שהותקנו בעבר על המחשב וכבר הוסרו מזמן משאירות אחריהן שאריות

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

אבטחת מידע

כל הזכויות שמורות © 2013-2024