תוכן [ הסתר ]

אבטחת מידע היא כיום אחד הנושאים ה'חמים' בעולם המחשבים. עולם שבו בעצם הכל מתנהל כיום ולכן - הכל נתון למתקפות בלתי פוסקות. אפשר להגיד בפה מלא שכל ארגון, בעיקר ממשלתי אך גם פרטי, נמצא בסכנה של מתקפת סייבר - מתקפה דרך הרשת, שעלולה לשבש את תפקודו. קורס אבטחת מידע מיועד למי שרוצה להיות בחזית הניסיונות (וההצלחות) להדיפת האיומים הללו.

חישבו על בית שמותקף במשך שעות וימים, בלי הפסקה, על ידי טילים, יריות, מטעני חבלה ועוד. תארו לעצמכם שבאותו בית נמצאת המפקדה הראשית של צה"ל. האם האנשים שבתוכו יוכלו להתרכז ולבצע את עבודתם? האם לא יהיו עסוקים בהדיפת המתקפות ובשמירה על חייהם? ברור שכן.

כעת קחו את הסיטואציה הזו לעולם המחשב. מלבד הסכנה המוחשית לחיים, מדובר באותו עניין ממש: התקפות בלתי פוסקות על 'מבנה', הוא אתר האינטרנט של אותו גוף, מה שמפריע לו לתפקד ומשבש את פעולתו. יותר מזה - המתקפות הללו עשויות לכלול גם חדירה למערכת עצמה, ולקיחת פרטים חשובים ממנה.

קורס אבטחת מידע: מהתחומים המבוקשים היום בכל העולם

קורסי אבטחת מידע נחשבים היום לאחד מהתחומים היותר מבוקשים בעולם. המצב בו אנו נמצאים, כאשר בכל רחבי הרשת ישנן לא מעט התקפות מצד גורמים עוינים, מגדילה את הצורך באנשי מקצוע מהתחום הזה. אך זה לא הכל: מדובר בתחום מעניין באמת ובעל אופק רחב מאוד. תחום שכנראה רק ילך ויגדל בזמן הקרוב.

חשוב לדעת, בראש ובראשונה, שרוב הקורסים בתחום לא מיועדים לקהל הרחב, אלא לכאלו בעלי ניסיון כלשהו במחשבים והייטק. ללא הידע הזה, אי אפשר לגשת לעניין. קורס אבטחת מידע הוא לרוב מעין השלמה, תוספת לימודית, שמכשירה את אלו אשר עוסקים בתחומים רלוונטיים, או כאלו שרוצים לבצע הסבת מקצוע כלשהי.

אם כן, אילו סוגים של קורסי אבטחת מידע קיימים היום?

 • הסמכת אנשי אבטחת מידע
 • הסמכת מומחי אבטחת מידע
 • הסמכת אנשי סיסטם
 • אבטחת מידע למפתחים ואנשי תוכנה
 • אבטחת מידע בעולם מערכות המידע
 • הנדסת אבטחת מידע

שוב, לא מדובר כאן בקורסים אשר מלמדים מאפס. לרוב, הם יתאימו לאנשים אשר עוסקים בתחום ספציפי ורוצים לדעת יותר על אפשרויות האבטחה שבו. כך, מהנדסי מערכות מידע ימצאו בקורסים השונים תועלת רבה, וכמובן אנשי סיסטם (מומחי לינוקס לדוגמא) וכדומה.

מה לומדים בקורסים הללו?

כל קורס אבטחת מידע כולל שלל נושאים חשובים שמהווים את ליבת התחום ובעצם נחשבים לבסיס של עולם אבטחת המידע כולו. הנושאים הכלולים ברב התכניות הם:

 • טכניקות אבטחת מידע
 • היכרות עם מערכות שונות מזווית הפיתוח שלהן
 • ניהול הרשאות
 • ביצוע הצפנות
 • פעולת ההאקרים (פצחנים בעברית)
 • היכרות עם תוכנות זדוניות

איפה לומדים אבטחת מידע?

אלו המוסדות בהם ניתן ללמוד קורס אבטחת מידע:

שם המוסד כתובת טלפון
היחידה ללימודי המשך בטכניון חיפה, עם שלוחות בירושלים ותל אביב 1599-500-589
ג'ון ברייס סניפים בתל אביב, חיפה וירושלים 6460*
מכללת Ness סניפים ברחובות, ירושלים ותל אביב 1-599-565-677
See Security מעלה השחר 4, רמת גן 03-6122831,

052-8787889

מכללת HackerU סניפים בחיפה ורמת גן 03-6135565
מכללת אין ליין דרך זאב ז'בוטינסקי 100, פתח תקווה 1-800-22-66-48

נושאים חשובים


חומת אש

רק אחרי שמתקינים תוכנת חומת אש (פיירוול - Firewall) ומעיפים מבט ברשימת נסיונות הפריצה שהיא סיכלה, מבינים עד כמה חשוב היה להתקין אותה.

לקריאה נוספת

שחזור מידע

אובדן של מידע מהמחשב עשוי להיות בזמנים מסוימים עניין קריטי ורגיש. שחזור מידע נועד לספק מענה מיידי לתקלות דיגיטאליות שגרמו לאבדן המידע.

לקריאה נוספת

תוכנות ניקוי המחשב

עם השנים מתמלא המחשב שלנו בפסולת והופך בשל כך לאיטי יותר. תוכנות שהותקנו בעבר על המחשב וכבר הוסרו מזמן משאירות אחריהן שאריות

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

אבטחת מידע

כל הזכויות שמורות © 2013-2024