תוכן [ הסתר ]

הדבר הראשון שאדם יעלה בראשו כאשר יחשוב על לימודי מערכות מידע הוא תחום אפור, לא מעניין וחד גוני, שעוסק בשורות על גבי שורות של נתונים שמצטברים לכדי כמויות עצומות שאי אפשר להשתלט עליהן. בפועל, מדובר היום באחד התחומים הדינאמיים והמשתנים ביותר בעולם, תחום שמאוד כדאי לקחת בתור אופציה נפלאה לעתיד.

מה הן מערכות המידע? ומהי טכנולוגית מידע? בעבר, מערכות המידע היו המערכות הבסיסיות - רשימת לקוחות, רשימת טלפונים ועוד ועוד. המערכות הללו ידעו לנהל את הנתונים בצורה מסוימת, ולכן קיבלו את התואר 'מערכות', אם כי בתחילת הדרך הדברים ממש לא נראו כמו שהם היום.

כיום, כל עולם המחשוב והטכנולוגיה מבוסס על מערכות מידע. כל אנשי הקשר בפלאפון שלכם, רשימת המטופלים בבית חולים, רשימת לקוחות של עסק ואפילו מאגר התושבים של מדינת ישראל (וכל מדינה מתקדמת בעולם באשר היא) - כל אלו ועוד רבים אחרים הם למעשה מערכות מידע מתוחכמות ומשוכללות אשר מציעות לכל משתמש דרך פשוטה יותר לנהל את המידע שברשותו.

חשוב לזכור שכולנו למעשה צוברים מידע ומסתמכים עליו ביום יום. כדי שנוכל להשתמש במידע הזה בצורה חכמה, חשוב שתהיה מערכת שתשלוט עליו. כך, אפילו המערכת הפשוטה ביותר של איתור קבצים במחשב, היא מערכת מידע מסוימת. היום, אלו מערכות מתוחכמות עוד יותר.

מיהו מנהל טכנולוגיות מידע?

בוגר תואר ראשון בניהול טכנולוגיות מידע, הוא האדם אשר מתווך בין מערכות המידע למשתמשים שלהן. כלומר, הוא זה אשר קובע אילו מערכות מידע יהיו נחוצות בארגון מסוים, מה יהיה האופי שלהן, איך ישתמשו בהן ועוד. ניהול של המידע, פשוטו כמשמעו, אך גם יותר מזה - ניהול של הטכנולוגיה אשר בעזרתה מפותחות מערכות המידע.

בתואר הראשון נלמדים נושאים בסיסיים כמו מדעי המחשב וכלכלה, אשר מעניקים לסטודנטים את הכניסה החלקה והטובה ביותר לתחום - תחום המדעים המדויקים. מנהל טכנולוגיות מידע ללא ידע בשני התחומים הללו לא יוכל להתקדם הלאה, ולכן אלו נושאים שנלמדים לרוב בתחילת הדרך.

לשני אלו אפשר כמובן לצרף את תחום הניהול, אשר חייב להיות חלק בלתי נפרד מהעניין. לא מדובר כאן, בהכרח, על ניהול אנשים, אלא על הדרך להביט על ארגון בצורה מערכתית כוללת, שתאפשר לנתח אותו כראוי ולהתאים לו את הכלים הטובים ביותר עבורו.

מבחינת הנושא עצמו, תואר ראשון בניהול טכנולוגיות מידע כולל את הנושאים הבאים:

  • מבני נתונים
  • מערכות ERP, CRM ועוד
  • פיתוח והטמעת מערכות מידע
  • כריית מידע
  • אסטרטגיה בניהול מערכות מידע

תואר ראשון בניהול טכנולוגיות מידע נמשך לרוב שלוש שנים, משום שלא מדובר בתואר מהנדס, אלא ב-BA. עם זאת, גם בפורמט הזה מדובר באחד המסלולים המפרכים והקשים ביותר באקדמיה, אליו מגישים כיום מועמדות הרבה מאוד סטודנטים, מתוך ידיעה כי מדובר בתפקיד מהמבוקשים ביותר היום בעולם ההייטק ובכלל.

הנה כמה פרטים על המוסדות האקדמיים אשר מציעים תואר ראשון בניהול טכנולוגיות מידע:

מוסד מיקום כתובת מלאה טלפון מייל ליצירת קשר
האקדמית תל אביב יפו תל אביב-יפו רחוב רבנו ירוחם 2 6086* webmaster@mta.ac.il
המכללה האקדמית לישראל רמת גן פנחס רוטנברג 87 2455* info@iac.ac.il

ישנם עוד מוסדות אשר מציעים תארים דומים, כמו מערכות מידע ניהוליות, ניהול טכנולוגיה וכדומה. כך או כך, מדובר באחד התחומים הפופולאריים ביותר כיום.

נושאים חשובים


חומת אש

רק אחרי שמתקינים תוכנת חומת אש (פיירוול - Firewall) ומעיפים מבט ברשימת נסיונות הפריצה שהיא סיכלה, מבינים עד כמה חשוב היה להתקין אותה.

לקריאה נוספת

שחזור מידע

אובדן של מידע מהמחשב עשוי להיות בזמנים מסוימים עניין קריטי ורגיש. שחזור מידע נועד לספק מענה מיידי לתקלות דיגיטאליות שגרמו לאבדן המידע.

לקריאה נוספת

תוכנות ניקוי המחשב

עם השנים מתמלא המחשב שלנו בפסולת והופך בשל כך לאיטי יותר. תוכנות שהותקנו בעבר על המחשב וכבר הוסרו מזמן משאירות אחריהן שאריות

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

אבטחת מידע

כל הזכויות שמורות © 2013-2024