איחוי למחשב - כל מה שאתם צריכים לדעת

אם אתם מחפשים דרך לשפר את ביצועי המחשב שלכם. כדאי שתכירו מושג שנקרא איחוי המחשב המוכר גם כדפרגמנטציה. במאמר הבא נפרט את כל מה שחשוב שתכירו על תהליך איחוי המחשב שלכם.

בכמה מילים יחסית פשוטות, איחוי מחשב הוא תהליך של ארגון מחדש של קבצים בדיסק הקשיח של המחשב כדי לתפוס סקטורים רציפים, כך שמערכת ההפעלה תוכל לקרוא ולכתוב בדיסק בצורה יעילה יותר. מטרת האיחוי היא לצמצם את הזמן הנדרש לפעולות דיסק, כגון פתיחת תוכניות ושמירת קבצים, על ידי הפיכת הנתונים הקשורים זה לזה פיזית בדיסק.

כיצד ומדוע מתבצע תהליך איחוי למחשב?

תהליך האיחוי הנקרא דפרגמנטציה יכול להתבצע באופן ידני או אוטומטי. בהיבט הזה של הדברים, איחוי מחשב הוא תהליך של סידור מחדש של קבצים בדיסק הקשיח, כך שמערכת ההפעלה תוכל לגשת אליהם מהר יותר. אם מדובר במחשב שכבר עובד זמן מה, תהליך זה חשוב על מנת לפנות מקום בכונן הקשיח ולשפר את הביצועים.

איחוי מחשב הוא תהליך של ארגון מחדש של התוכן של הדיסק הקשיח של המחשב כדי לתפוס מיקומי אחסון רציפים. איחוי יכול לשפר את הביצועים במחשבים עם כוננים קשיחים מכניים, שבהם יש דיסקים מסתובבים שנקראים ונכתבים במרווחים קבועים. מטרת האיחוי היא להפחית את הפיצול בקבצים, כך שניתן יהיה לגשת לנתונים מהר יותר, הן לפעולות קריאה והן לכתיבה. קבצים מפוצלים מאטים את הגישה מכיוון שהחלקים שלהם אינם מאוחסנים יחד בכונן הפיזי; במקום זאת, הם מפוזרים על פני אזורים שונים של הכונן.

מתי כדאי לבצע איחוי למחשב?

הסיבה העיקרית לאיחוי מחשב היא לשפר את הביצועים של המחשב על ידי פינוי מקום. מומלץ לבצע אותו כל 3 חודשים לערך, אבל זה תלוי בתדירות השימוש במחשב. חשוב לדעת, איחוי מחשב הכרחי מכיוון שכאשר אתם משתמשים במחשב שלכם, קבצים ותוכניות מאוחסנים במקומות שונים בכונן הקשיח. הכונן הקשיח שלכם צריך לחפש במיקומים השונים האלה כשאתם פותחים תוכניות או קבצים, מה שמאט את ביצועי המחשב במידה משמעותית.

איחוי מעביר את כל הקבצים והתוכניות הללו יחד, כך שיהיה קל יותר למצוא אותם ולפתוח אותם, מה שמאיץ את ביצועי המחשב שלכם. ולאחר שהבנו מהי דפרגמנטציה, כדאי להכיר את התקלות השונות שיכולות להיגרם כתוצאה מאי ביצוע האיחוי כשצריך אותו.

מה יהיו הסיכונים אם לא נבצע דפרגמנטציה?

ישנם כמה סיכונים נובעים מאי איחוי המחשב באופן קבוע. למשל, הדיסק הקשיח יתחיל להתמלא בנתונים, מה שיכול להוביל לירידה בביצועים וגם יכול להגביר את הסיכון לאובדן נתונים או היתקעות של המחשב בזמן העבודה עליו. כמו כן, עם הזמן, ייקח למחשב שלכם יותר ויותר זמן לפעול, לבצע RESTART וכולי. כאשר תפתחו יישומים יחסית כבדים, המחשב גם יהיה עלול להיתקע לגמרי.

בסופו של דבר, אם לא ביצעתם defragging של הכונן הקשיח במשך זמן רב, ייתכן שיש כמה קבצים בכונן הקשיח שמפוצלים לחתיכות רבות. כאשר זה קורה, לוקח למחשב זמן רב יותר למצוא את הקבצים הללו, וכאשר הוא כן מוצא אותם, הם מפוזרים בכל מקום עם קבצים מפוצלים אחרים, מה שמקשה על הגישה אליהם. זה יכול לגרום למחשב לפעול לאט יותר או אפילו לקרוס.

איחוי מחשב נדרש לא רק במחשבים ישנים, אלא גם במחשבים שכבר עברו כמה וכמה חודשי עבודה וגלישה באינטרנט, הורדות של יישומים וכדומה. כל עוד האיחוי מתבצע באופן קבוע (אחת לכמה חודשים), המחשב אמור לפעול בצורה חלקה.

נושאים חשובים


חומת אש

רק אחרי שמתקינים תוכנת חומת אש (פיירוול - Firewall) ומעיפים מבט ברשימת נסיונות הפריצה שהיא סיכלה, מבינים עד כמה חשוב היה להתקין אותה.

לקריאה נוספת

שחזור מידע

אובדן של מידע מהמחשב עשוי להיות בזמנים מסוימים עניין קריטי ורגיש. שחזור מידע נועד לספק מענה מיידי לתקלות דיגיטאליות שגרמו לאבדן המידע.

לקריאה נוספת

תוכנות ניקוי המחשב

עם השנים מתמלא המחשב שלנו בפסולת והופך בשל כך לאיטי יותר. תוכנות שהותקנו בעבר על המחשב וכבר הוסרו מזמן משאירות אחריהן שאריות

לקריאה נוספת

הבהרה

המידע המופיע בדף זה הוא כללי בלבד, ואין בו בכדי להוות חוות דעת מוסמכת או ייעוץ מוסמך. אנו עושים ככל האפשר על מנת לשמור אותו מדוייק ומעודכן, אך בהחלט יתכנו כי חלק מן המידע לא יהיה עדכני או מדויק. על הקורא לפנות לקבלת חוות דעת או ייעוץ מקצועיים לפני כל שימוש במידע המופיע באתר זה. אין המידע מהווה תחליף לייעוץ מקצועי של איש מקצוע בעל הסמכה מתאימה. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק מכל סוג שהוא העשוי להגרם בעקבות שימוש במידע כלשהו המופיע באתר.

אבטחת מידע

כל הזכויות שמורות © 2013-2024