אבטחת מידע - על ווירוסים, רוגלות, האקרים ושאר סכנות

אבטחת מידע

המונח אבטחת מידע נפוץ מאד בין בעלי המחשבים, אך רק מעטים מהם מבינים מה באמת המונח "אבטחת מידע" אומר. המחשב שלך נוצר עם רמות שונות של גישה, ובתור בעל המחשב לך יש גישת "בעלים". אם המחשב שלך משתמש במערכת הפעלה חלונות של מיקרוסופט, אז לחץ על הכפתורים [CTRL] ו-[ALT], ואז לחץ במקביל על כפתור ה-[DEL]. בחלון שנפתח לך, מצא את הטאב המסומן בתור "processes" (או בעברית "תהליכים"). בטבלה שתופיע לך העמודה הראשונה אומרת איזו תוכנות רצות על המחשב שלך, והעמודה השניה תאמר לך מי (או מה) מריץ אותה. ניתן לראות כי חלק מן התוכנות הופעלו על ידי הבעלים של המחשב (אתה), חלק מן התוכנות הופעלו על ידי מערכת ההפעלה ("system"), וחלק מן התוכנות הן שירות מקומי ("local service"). עתה סגור את החלון על ידי לחיצה על כפתור הסגירה שלו. בתור הבעלים של המחשב, יש לך זכויות והרשאות מסויימות אל קבצים ותוכנות במחשב שלך. אז מדוע יכולים גם האקרים לפרוץ אל המחשב שלך, ולגשת אל קבצים או תוכנות למרות שאינם הבעלים של המחשב?

התשובה היא שמה שעושים האקרים הוא לגרום למחשב לחשוב כי הם משתמשים מורשים במחשב, ולכן הם מקבלים גישה אל הקבצים שלכם. ישנם סוגים רבים של וירוסים, אך הבעיות הקשות ביותר נוצרות כתוצאה מהגעה של וירוסים שנכתבו על-ידי מישהו בעל ידע נרחב אודות אבטחת מידע, אינטרנט וכתיבת קוד. בעזרת ידע מסוג זה הם יכולים לגרום למחשב שלכם לחשוב כי אתם אישרתם למשתמשים נוספים לבצע פעולות במחשב שלכם - להוריד קבצים, להריץ תוכנות או לבצע שינויים בהגדרות המחשב. ברגע שדבר כזה קורה, יתכן כי תאבדו קבצים, או שמידע אישי שלכם יכול להחשף בפני אותו האקר. רוב האנשים אינם מגבים את הקבצים שלהם, כך שלעיתים בעל המחשב עלול לאבד ימי עבודה יקרים, תמונות שאין להן תחליף או מידע אישי חשוב. אבדן של מידע אישי יכול להביא גם לגניבת הזהות שלך ולשימוש לרעה בנתוניך לצרכיו של האקר כזה או אחר. הנזקים שעלולים להיגרם למחשב שלך עלולים לקחת ימים רבים עד שיתוקנו, ויתכן מאד כי המידע שאבד לא יחזור עוד לעולם.

כל מערכות ההפעלה חשופות לסוגים שונים של התקפות שיכולות להוביל לבעיות במחשב שלך. בעלי מחשבים שחושבים כי "להם זה לא יקרה" הם החשופים ביותר להתקפות מבחוץ, מאחר והם לא נוקטים באמצעי הגנה מתאימים על המחשב שלהם.

שלושת הדרכים הפשוטות ביותר להגן על המחשב שלך הן הדרכים הבאות:

לקריאה נוספת: אתר מדריכים.ניהול מערכות מידע

תואר ראשון (BA) בניהול טכנולוגיות מידע במכללה האקדמית לישראל ברמת גן.

www.iac.co.il


כל הזכויות שמורות לאתר אבטחת מידע Firewall.co.il

עוד על אבטחת מידע: